چیپست کایرین 670 احتمالاً هوش مصنوعی را به موبایل های میان رده هواوی می آورد – دیجیاتو – شهر فناوری

بر اساس گزارش هایی از منابع چینی چیپست کایرین 670 ساخت هواوی قرار است به همراه واحد پردازش های عصبی عرضه شود که قابلیت های مبتنی بر هوش مصنوعی را برای موبایل های میان رده بهره مند از این چیپست فراهم می کند
گمان می رود این چیپست که احتمالاً توسط کمپانی TSMC و بر مبنای فناوری 12 نانومتری FinFET ساخته می شود، از 6 هسته پردازشی بهره مند باشد؛ 4 هسته کورتکس A53 با مصرف انرژی بهینه و دو هسته قدرتمند تر کورتکس A72 برای محاسبات سنگین تر. همچنین انتظار می رود چیپ پردازشگر گرافیکی Mali G72 MP4 برای آن در نظر گرفته شود.

موبایل میت 10 بهره مند از قابلیت های هوش مصنوعی به لطف چیپست قدرتمند کایرین 970

بر اساس گزارش هایی از منابع چینی چیپست کایرین 670 ساخت هواوی قرار است به همراه واحد پردازش های عصبی عرضه شود که قابلیت های مبتنی بر هوش مصنوعی را برای موبایل های میان رده بهره مند از این چیپست فراهم می کند.

انتظار می رود چیپست 670 در ماه جاری میلادی معرفی شود و موبایل میان رده ای پی 20 لایت نیز با این چیپست روانه بازار شود.

قابلیت های هوش مصنوعی در چیپست های موبایل امکان بهبود کارکردهای متعدد موبایل ها از جمله عکس برداری و مصرف باتری را فراهم می کند.

هوش مصنوعی اخیراً به بخش مهمی از موبایل های بهره مند از این فناوری بدل شده. مدیاتک در چیپست هلیو P60 این قابلیت را ارائه کرده و کوالکام نیز اعلام نموده که علاوه بر چیپست های پرچمدار سری اسنپدراگون 800، چیپست اسنپدراگون 660 نیز از این فناوری پشتیبانی خواهد کرد.

گمان می رود هواوی در نهایت قصد داشته باشد موبایل هایی میان رده از سری آنر را با این چیپست و قابلیت های هوش مصنوعی آن روانه بازار کند. همچنین گزارش شده که نسبت به چیپست میان رده فعلی کایرین 659، که در برخی از موبایل های هواوی تعبیه شده، مدل 670 یک پیشرفت بزرگ در زمینه کارایی نسبت به نسل قبلی به حساب آید.

انتظار می رود طراحی ماژول واحدهای پردازنده عصبی یا NPU (در واقع همان واحد هوش مصنوعی ) به کار رفته در این چیپست مشابه با نمونه به کار رفته در کایرین 970 باشد؛ چیپستی که پیش از این در موبایل میت 10 هواوی (بررسی دیجیاتو) تعبیه شده بود. البته احتمالاً قابلیت های کارکردی آن نسبت به 970 محدودتر باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *