منشاء امکانات تلفن های هوشمند امروزی کجاست؟ – دیجیاتو – شهر فناوری

تلفن های هوشمند دستگاه هایی فوق العاده هستند و کارهایی را برایمان به انجام می رسانند که پیشتر برای هرکدامشان به یک گجت جداگانه نیاز بود
در این دهه و همزمان با ظهور تلفن های هوشمند، چیپ های GPS در این محصولات به خدمت گرفته شدند.

اولین ژیروسکوپ

در ادامه شارپ موبایل J-Phone J-SH04 را معرفی نمود و نامش را به عنوان نخستین شرکتی نمایندگی اپل مطرح کرد که این گجت ها را به دوربین مجهز کرده است. دوربین آن موبایل یک حسگر 110,000 پیکسلی CMOS داشت که البته از نظر کیفیت تصویر رقبایی هم پیش روی خود داشت و نمی توان گفت که برترین بود.

اولین GPS تجاری

در سال ۱۹۹۹ میلادی Benefon Esc! به عنوان اولین موبایل بهره مند از GPS به صورت تجاری وارد بازار شد و هرچه زمان می گذشت شمار بیشتری از موبایل ها به این فناوری مجهز می شدند هرچند که به خاطر برخی قیمت تور استرالیا موانع نظامی محدودیت هایی پیش روی آن قرار داشت. دست آخر اما در سال ۲۰۰۰ میلادی دولت کلینتون آن محدودیت ها را برداشت تا تمامی مردم بتوانند از کل قابلیت های جی پی اس بهره بگیرند.

در ادامه آن تکنولوژی به صورت سالانه به روز رسانی شد و شرکت های مختلف هر کدام نسخه های مخصوص به خود را از آن عرضه کردند تا اینکه UpRoar محصول سامسونگ عنوان قیمت بلیط ارزان مشهد اولین موبایل پشتیبانی کننده از این فرمت موسیقی را از آن خود کرد و در سال ۲۰۰۰ میلادی وارد بازار شد.

Eiger MPMan اولین پلیر MP3 پرتابل دنیا بود که در سال ۱۹۹۷ میلادی از راه رسید و در قالب ظرفیت های ۳۲ و ۶۴ مگابایتی در اختیار کاربران قرار داده شد. هر مدل می توانست بین ۶ تا ۱۲ ترک موسیقی را در خود ذخیره نماید که برای آن دوران رقم قابل توجهی بود.

ژیروسکوپ تور آنکارا نوروز 97 ابزاری فوق العاده جالب است که طبق برخی گفته ها در سال ۱۷۴۳ میلادی توسط جان سرسن برای تشخیص خط افق در شرایط نامطلوب آب و هوایی اختراع شد اما در ادامه برای بسیاری مقاصد مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۳ میلادی نیز اپل به پیروی خرید بلیط هواپیما ایران ایر از موتورولا آیفون ۵ اس را به این قابلیت مجهز کرد و از آن زمان تاکنون تقریبا تمامی موبایل های پرچمدار همراه با این فناوری به بازار عرضه شدند.

اولین نمایشگر تاچ

شاید تصورتان این باشد که تلفن های همراه مدت هاست به حیات خود ادامه می دهند اما باید بدانید که اولین موبایل دنیا DynaTAC 8000X محصول موتورولا بود که در سال ۱۹۷۳ میلادی معرفی شد و دو کیلوگرم وزن داشت. شکل و شمایل آن موبایل را تور پاتایا می توان به نسخه حجیم شده ای از تلفن های ثابت درون منازل تشبیه کرد که با قیمت گزاف ۳۹۹۵ دلار قابل خریداری بود. اما باید بگوییم که اولین شبکه موبایلی خودکار دنیا تا سال ۱۹۷۹ میلادی راه اندازی نشد.

اولین چیپست

در مورد اولین نسخه تجاری از این فناوری باید بگوییم که توسط شرکت Magellan Navigation و در سال ۱۹۸۹ میلادی با قیمت ۲۹۰۰ دلار عرضه شد هرچند که محدوده تحت پوشش آن بخش های تحت مالکیت ارتش تور زمینی کیش آمریکا را شامل نمی شد.

برای آنکه پاسخ به این سوال را بیابید ما را تا انتهای این مطلب همراهی نمایید.

اولین تلفن همراه پرتابل

چیپست ها را می توان مغز و قلب تپنده گجت ها دانست؛ آنها تقریبا هرکاری که توسط تلفن های همراه انجام می گیرد را کنترل و تنظیم می کنند. اما اولین چیپست دنیا دقیقا از چه زمانی عرضه شد؟ اینطور که به نظر می آید اولین سیستم روی چیپ دنیا متعلق به تلفن های تور اروپا نوروز 97 همراه نبود و در مقابل درون ساعت دیجیتالی Hamilton Pulsar مورد استفاده قرار گرفت که در سال ۱۹۷۰ میلادی رونمایی شد و در برگیرنده ۴۴ چیپ و ۴۰۰۰ قطعه سیم پیوند دهنده میانشان بود.

باید اشاره کنیم که DS-1P همچنان یک نمونه اولیه باقی ماند و هیچگاه وارد بازار نشد با این همه سال بعد فوجی فیلم نسخه بهتری از آن را به نام  FujiX DS-X معرفی کرد که به مرحله تولید انبوه رسید.

رزلوشن تصاویر گرفته شده با دستگاه قیمت تور کرمان نیز برابر با ۴۰۰ کیلوپیکسل بود که عکس هایی فوق العاده بی کیفیت (البته نسبت به دوربین های فعلی) را در اختیار کاربران خود می گذاشت.

تکنولوژی جی پی اس در اصل برای وزارت دفاع آمریکا ساخته شد، با این همه در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی دولت تصمیم گرفت که امکان استفاده از آن را برای اهداف غیرنظامی نیز فراهم نماید. اما زمان توسعه جی پی اس هم به جنگ سرد باز می گردد و از آن زمان تاکنون می توان گفت تور تبریز هوایی که به کلیه ابعاد زندگی مان راه پیدا کرده است.

مدت زمان زیادی از عمر حسگرهای اثرانگشت نمی گذرد. البته باید بگوییم که استفاده از اثرانگشت برای احراز هویت به زمان بابلی ها باز می گردد، با این حال تنها مدتی است که این روش به تلفن های همراه راه یافته است.

اولین دستگاه پخش دیجیتال در سال ۱۹۷۹ میلادی از راه رسید با این حال ۲۰ سالی طول کشید که این ایده به صورت پرتابل در بیاید و از تور هوایی اردبیل یکی از پرکاربردترین فرمت های موسیقی دنیا یعنی MP3 پشتبانی نماید.

البته باید اشاره کنیم سال ها طول کشید تا این ایده به دست مشتریان برسد اما دستگاه های کنترلی مورد استفاده در اداره ترافیک هوایی بریتانیا به سرعت به آن مجهز شدند.

نخستین دوربین دیجیتالی دنیا FujiX DS-1P نام دارد که در سال ۱۹۸۸ میلادی تور قبرس توسط فوجی فیلم معرفی شد. دستگاه یک حافظه دو مگابایتی برای ذخیره سازی عکس ها داشت و بسته به نوع عکس می توانست ۵ تا ده عدد از آنها را در خود ذخیره نماید. ابعاد آن دوربین البته کوچک و ظریف بود با این همه بخش اعظمی از فضای داخلی اش را کارت حافظه نیمه رسانایش اشغال می کرد.

تلفن های هوشمند دستگاه هایی فوق العاده هستند و کارهایی را برایمان به انجام می رسانند که پیشتر برای هرکدامشان به یک گجت تور اصفهان زمینی جداگانه نیاز بود. اما هرکدام از این قطعات و بخش ها دقیقا از کجا آمده اند؟

شاید نمایشگرهای تاچ نوآوری نسبتا تازه ای به نظر بیایند اما نخسین نمونه از آنها در سال ۱۹۶۵ میلادی توسط مخترعی به نام E.A. Johnson معرفی شد و در ادامه آن فناوری به عنوان مبنای نمایشگرهای خازنی که امروزه در بسیاری از موبایل تور هند نوروز 97 ها شاهد هستیم  به خدمت گرفته شد.

با در نظر داشتن آنچه گفته شد سیستم های شخصی GPS تا اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی عرضه نشدند و در ادامه نیز شرکت های گارمین و تام تام آنها را با قیمت هایی بسیار بالا ارائه کردند.

اولین اسمارت فون مجهز به این فناوری Atrix 4G موتورولا نام داشت که در سال ۲۰۱۱ میلادی معرفی تور ارزان بالی شد و البته صرفا نقش یک مکانیزم کمکی برای ورود به دستگاه را ایفا می کرد.

نخستین سیستم روی چیپ موبایلی دنیا QSC7230 کوالکام بود که در سال ۲۰۰۸ میلادی معرفی شد و از آن زمان رفته رفته از ابعاد این قطعات کاسته شد.

اولین دوربین دیجیتالی

در ادامه شمار موبایل هایی که چنین قابلیتی داشتند مرتبا بیشتر و بیشتر شد تا اینکه در سال ۲۰۰۶ میلادی تعداد موبایل هایی که از این فرمت پشتیبانی می تور ارزان دبی کردند از پلیرهای مستقل بیشتر شد.

سی سال بعد IBM Simon محصول بلک بری تحت عنوان اولین موبایل مجهز به نمایشگر تاچ وارد بازار  شد و به تدریج آن فناوری پخته و پخته تر شد تا اینکه به شکل امروزی اش در اختیارمان قرار گرفت.

اولین دستگاه پرتابل پخش MP3

رزلوشن آن دوربین نیز همان ۴۰۰ کیلو پیکسل بود و نکته دیگر آنکه به خاطر قیمت دوهزار دلاری اش کمتر کسی توان خریدش را داشت.

در تعمیر گوشی ادامه ارتش آمریکا تلاش نمود که این دستگاه ها را کوچک تر نماید تا در تسلیحات ضد جنگنده خود درجریان جنگ جهانی دوم مورد استفاده شان قرار دهد. عاقبت این دستگاه ها به نقطه ای از پیشرفت رسیدند که توانایی تشخیص سه محور اکس، وای و زی را پیدا کردند و حالا تقریبا همه اسمارت فون های موجود در بازار یکی از آنها را درون تور کرمان هوایی خود دارد.

اولین حسگر اثرانگشت موبایل

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *